DSG Arızaları Nelerdir ?

 

2009 un sonundan itibaren VW Audi Seat Skoda araçlarda 7 ileri DSG tek otomatik şanzıman tipi olarak kullanılmaktadır. DSG şanzıman VW mühendisliğin gururu olacak bir şanzıman tipidir. Ancak kendine ait bazı sorunları mevcuttur. Sorunlar en çok oluş sırasına göre aşağıda belirtilmiştir ;

1- En önde gelen sorun şanzıman kartının arızalanmasıdır. Kart çoğu zaman içinden kısa devre yapmakta ve ana şanzıman sigortasını attırmaktadır.(Motor kaputunun altında akünün yanındaki sigorta kutusu). Araç bu nedenle şanzıman kontrol ünitesini yani kartı görmez ve araç çalışmaz. Yada kart üzerindeki sensörler arızalanır ve araç hareket edemez.

DSG Kart

 

2- Mekatroniğin arızalanması yani hidrolik ünite kısmının arızalanması. Mekatronik dediğimiz kısımdaki arızların birçoğu hidrolik pompa ve basınçla ilgili arızalardır. Mekatronik elektrikli bir hidrolik pompaya ve bir basınç tüpüne sahiptir ve bunlar vasıtası ile yağ basıncını düzenler. Mekatronik içindeki yağ basıncı belirli bir barda olmalıdır. Basınç düştüğünde şanzıman arızaya düşer. Basıncı yeterli miktarda sağlayamayan mekatronik değiştirilir.Bazen bu arıza kart üzerinde bulunan basınç sensörü ile beraber oluşur bu durumda mekatronik kart ile beraber bütün olarak değişir. Diğer arızalar mekatronik üzerinde bulunan 8 adet selenoidle ilgili veya mekatroniğin mekanik yapısında oluşan arızalardır.

Mekatronik (Hidrolik Kısım)

 

3- Çiftli Kavrama arızaları. Aşağıdaki resimde görülen çiftli kavrama, aynı manuel şanzımanlarda bulunan baskı balatanın 2 grup haline birleştirilmiş halidir. Yalnız DSG sistemi tamamen elektronik olarak kumanda edildiğinden kavrama içersindeki 0.5 mm hassasiyetinde bir sıkışma veya genişleme şanzıman beyninin vites geçişlerini ayarlayamamasına neden olur. Buda karşımıza kavrama arızası olarak çıkar ve kavramanın değiştirilmesini gerektirir.

 

Tüm DSG sorunlarınızla ilgili bize ulaşabilirsiniz.

DSG Parça Değişim Fiyatları için arayınız.

Antalya  için : 0 530 521 49 40

İstanbul için : 0 532 505 57 57

 

www.otomatikcim.com

koper@otomatikcim.com

Anasayfa